środa, 28 listopada 2012

Kryminalnie w bibliotece

Jak przyjemnie spędzić długie, jesienne popołudnia, gdy za oknem zimno i deszczowo? Można udać się do biblioteki na cykl jesiennych spotkań, poświęconych ciekawemu tematowi. Od kilku lat proponujemy to naszym czytelnikom. Astronomiczna, podróżnicza czy kryminalna jesień w Bibliotece to okazja na mile przeżyty czas. Dla osób w każdym wieku. Oto, co w tym roku przygotowaliśmy dla miłośników rozwiązywania zagadek kryminalnych od lat 3 do 103.

„Być jak Sherlock Holmes”

Spotkanie dla uczniów szkół podstawowych z przedstawicielami Komendy Miejskiej Policji w Bytomiu, obfitowało w niespodzianki. Pierwszą z nich był Max – owczarek niemiecki, pies tropiący. Jego przewodnik asp. Adam Sawicki opowiedział o tresurze i „dniu pracy” swego podopiecznego. Dzieci nagrodziły ich rzęsistymi oklaskami, które wywołały niepokój Maxa. (Skojarzyły mu się z „pracą” przy meczach piłkarskich - jak wyjaśnił jego przewodnik). Asp. Mirosław Bartczak nie tylko opowiadał o sposobach zabezpieczania śladów na miejscu przestępstwa, ale pokazał nam też sprzęt i narzędzia, których używa. Pobrał również odciski palców od kilku ochotników.


„Grafologiczne ścieżki kryminalistyki”

Artur Wójtowicz – grafolog i biegły sądowy opowiedział, jakie cechy pisma poddaje się analizie. Wyjaśniał również, o czym mogą świadczyć: kąt nachylenia pisma, udziwnienia dolnych czy górnych jego stref, domykanie lub niedomykanie liter. Wiele tajników grafologii psychologicznej pozostało jeszcze jednak nieodkrytych.


„Co wykrywa wykrywacz kłamstw?”

Kolejnym naszym gościem był Michał Gramatyka – dr nauk prawnych, biegły sądowy, poligrafer. Jego zainteresownie wariografem zaczęło się po obejrzeniu filmu „Nagi instynkt”. Nam przedstawił historię tego urządzenia i dokładnie wyjaśnił, na czym polega i jak wygląda badanie. Zdradził również czy urządzenie można oszukać. Tego wykładu warto było wysłuchać!

A tymczasem w placówkach filialnych…


Tam również sporo się działo. Odbyły się spotkania literackie, plastyczne, edukacyjne, przy czym większość działań skierowana była na czytelnika młodszego oraz osoby niepełnosprawne z zaprzyjaźnionych ośrodków. Młodzi detektywi trudzili się, by rozwiązać „Łamigłówki mądrej główki”, zastanawiali się „Jak zostać asem wywiadu”, a żeby ułatwić sobie zadanie umówili się na „Spotkanie z Detektywem Pozytywką”. Podczas zajęć dzieci poznały różne rodzaje szyfrów, tajne kody, nauczyły się techniki kamuflażu, sporządzały portrety pamięciowe niektórych bohaterów literackich, bawiły się w zabezpieczanie śladów na „miejscu przestępstwa”, poznały zasady korzystania z lupy, lornetki a nawet mikroskopu. Była więc świetna zabawa, ale można była również sporo się nauczyć, jak i wykazać się wiedzą, intuicją oraz umiejętnością dedukcji w rozwiązywaniu zagadek kryminalnych i nie tylko…


W ramach akcji „Czytamy zamiast mamy” przedszkolaki miały okazję zapoznać się literaturą dla dzieci o charakterze kryminalnym i detektywistycznym. Królowały tutaj oczywiście książki Grzegorza Kasdepke, opisujące przygody słynnego Detektywa Pozytywki.

Dyskusyjne Kluby Książki również włączyły się w naszą kryminalną akcję.

Spotkanie DKK „13-nastka” poświęcone było kryminałowi Borysa Akunina: F.M. Akcja powieści rozgrywa się we współczesnej Moskwie i osnuta jest wokół znalezionego, nieznanego dotąd, rękopisu Zbrodni i kary F. Dostojewskiego. Pełna absurdalnie śmiesznych historii i zwrotów akcji, powieść spotkała się z jak najbardziej pozytywnym odbiorem Klubowiczów. Natomiast uczestnicy DKK„Niedosyt” dyskutowali o książce Mario Vargas Llosa: Kto zabił Palomina Molero? Akcja powieści toczy się wokół śmierci Palomina – młodego śpiewaka bolero. Tropem makabrycznej zbrodni podąża dwóch policjantów usiłujących rozwikłać nietypowe i niespotykane dla prowincjonalnego miasteczka zdarzenie. Krok po kroku prowadzą do nieoczekiwanego rozwiązania zagadki.

Odnotowaliśmy, że w naszym projekcie wzięło udział ponad 270 osób!!!
Brak komentarzy: