środa, 5 lutego 2014

Ferie światłoczułe

Podczas tegorocznych ferii zimowych Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży zabrała dzieci (i nie tylko) w naukową podróż do świata fizyki i sztuki. Ferie i nauka? Brzmi przerażająco? Nic bardziej mylnego. Było miło, ciekawie i zabawnie.




Pierwsze spotkanie odbyło się 21 stycznia i przebiegło pod hasłem „światło wokół nas”. Dotyczyło naturalnych źródeł światła występujących w przyrodzie: słońce, księżyc, gwiazdy, komety, błyskawice, zorza polarna i… smoki (to, że nikt ich nie widuje, nie znaczy, że nie istnieją). Dzieci dowiedziały się do czego służy teleskop i jaka jest różnica między teleskopami naziemnymi a teleskopem Hubbla. Spotkanie zakończyło się warsztatami, podczas których dzieci wykonały papierowe, kolorowe kalejdoskopy.



Na kolejnym spotkaniu dzieci przyjrzały się bliżej tęczy, temu jak powstaje i z jakich kolorów się składa. Aż trudno uwierzyć, że jeden biały promień słońca mieści w sobie siedem barw tęczy. Ale to prawda – sprawdziliśmy to. Dzieci poznały wady wzroku związane z nierozróżnianiem barw oraz „zobaczyły” świat oczyma psów i kotów. 



28 stycznia motywem przewodnim spotkania była sztuka. Dzieci poznały zasady wykorzystywania światłocienia w malarstwie i grafice, dowiedziały się czym jest camera obscura i w jaki sposób wykorzystuje światło słoneczne. Może nie każdy o tym wie (czy też zdaje sobie z tego sprawę), ale do celów artystycznych można wykorzystywać światło elektryczne: zabytkowe kościoły, zamki coraz częściej oświetla się barwnymi lampami ledowymi. Na kolorowo podświetla się miejskie fontanny. A czy ktoś z was widział kiedyś kolorowo podświetlone rzeźby lodowe? Czy tego nie można nazwać sztuką?



Ostatnie spotkanie w całości poświęcone było elektryczności. Dzieci zapoznały się z sylwetką Tomasa Alvy Edisona i jego najważniejszymi dokonaniami (to on wynalazł starszą siostrę współczesnej żarówki elektrycznej). Źródłem elektryczności mogą być nie tylko baterie, akumulatory, agregaty prądotwórcze, elektrownie, ale także pioruny i elektryczne ryby (sumy, węgorze). A czy znacie tajemnicę Hatifnatów i wiecie jaki mają związek z burzami? Jeśli nie, koniecznie zapoznajcie się z przygodami Muminków Tove Jansson. Podczas warsztatów dzieci poznały termin „elektryczność statyczna” i wykonały kilka eksperymentów wykorzystujących to zjawisko.



Ferie zimowe zakończyliśmy projekcją bajek, z wykorzystaniem starego projektora „Ania”. Dzieci spotkały się z taką formą bajki po raz pierwszy. Były zaciekawione wyświetlanymi historiami i zadowolone…
Dziękujemy wszystkim dzieciom za wspólnie miło spędzony czas.
@m.



Brak komentarzy: