środa, 12 lutego 2014

Na przekór chorobie...

"Na przekór chorobie – jesteśmy z Wami dla ciała i ducha" – to słowa misji Szpitala Specjalistycznego Nr 2 w Bytomiu. My bibliotekarze może niekoniecznie dalibyśmy sobie radę jeśli chodzi o ciało (zresztą nawet nie podejmujemy prób w tym kierunku – zapewne z wyraźną korzyścią dla pacjentów), natomiast ich ducha staramy się wspierać już od wielu, wielu lat.  Nie jest to łatwe, ale z całych sił dążymy do tego aby chociaż na chwilę oderwać pacjentów od myślenia o chorobie, bólu, tęsknocie za domem i najbliższymi. 

Chcemy działać w myśl słów Platona „Szaleństwem byłaby chęć leczenia tylko ciała bez leczenia ducha” oraz cytując prof. Juliana Aleksandrowicza „Zdrowie jest zbyt cenne, żeby powierzać je tylko lekarzom”. Tak więc próbujemy robić coś dla ducha naszych czytelników – pacjentów. Czy nam się to udaje? Mamy nadzieję, że tak. Skupiamy się zwłaszcza na młodszych pacjentach, tych przebywających na oddziałach dla dzieci, ale nie tylko. Odwiedzamy także oddział, gdzie przebywają kobiety w ciąży i tam koncentrujemy się na tych najmłodszych z najmłodszych  oraz na ich mamusiach. Jak widać do dziecka docierać z książką można już tak wcześnie i zapewniam Was, że te maluchy nas słyszą, bowiem w trzecim trymestrze ciąży dziecko zaczyna reagować na bodźce dźwiękowe płynące zarówno z ciała mamy (np. bicie jej serca), ale również na te dochodzące z zewnątrz (np. głosy rodziców, muzykę, czy inne odgłosy codziennego życia). A więc skoro słyszy to dlaczego do niego nie mówić. I tego również uczymy rodziców uczestniczących w zajęciach Bytomskiej Szkoły Świadomego Rodzicielstwa działającej przy w/w szpitalu. 



Podczas zajęć z bajkoterapii pokazujemy znaczenie kontaktu słownego, wskazujemy jakie pozytywne wartości niesie za sobą czytanie dzieciom oraz czytanie z dziećmi, uczymy jak czytać, żeby zainteresować małego odbiorcę, a także pomagamy wybrać literaturę odpowiednią dla dzieci.  Wskazujemy różnicę pomiędzy baśnią a bajką oraz informujemy o bogatym repertuarze bajek terapeutycznych, które można wykorzystać w wielu sytuacjach codziennego życia.
Jak widać praca bibliotekarza nie tylko musi ograniczać się do wypożyczania książek. I to właśnie kolejna odsłona naszej działalności.
i@

Brak komentarzy: