piątek, 15 lipca 2016

Letnia Akademia Sztuki zaprasza


Tradycyjnie już Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży zorganizowała dla wszystkich chętnych wakacyjne warsztaty edukacyjne. W tym roku bawimy i uczymy się pod hasłem Letnia Akademia Sztuki. Celem spotkań jest przybliżenie dzieciom najciekawszych kierunków w sztuce i pokazanie, jak można z nich czerpać inspiracje, aby dobrze się bawić i rozwijać artystycznie.

Inauguracja Letniej Akademii Sztuki miała miejsce 5 lipca a tematem przewodnim warsztatów było malarstwo prehistoryczne. Dzieci mogły poznać między innymi historię odkrycia Altamiry, jaskini w północnej Hiszpanii, której sklepienie pokrywają malowidła zaliczane do tak zwanej kultury magdaleńskiej i są datowane na 35 tysięcy lat p.n.e. Don Marcelino Sanz de Sautuola, właściciel terenów na których znajduje się jaskinia, badał ją od 1875 roku. Dopiero w 1879 roku zwrócił uwagę na malowidła naskalne, które pokazała mu jego córka. Altamira była pierwszą jaskinią, w której znaleziono prehistoryczne rysunki, a Maria de Sautuola uchodzi za odkrywczynię sztuki prehistorycznej. Od 2001 roku jaskinia jest zamknięta dla zwiedzających, a turyści (od 2008 roku) mogą podziwiać replikę jaskini i jej malowideł.
Zadanie artystyczne było oczywiście wpisane w tematykę prezentacji komputerowej. Dzieci wykonały kolorowe malunki z wkomponowanymi rysunkami własnych dłoni.

Drugie spotkanie Letniej Akademii Sztuki poświęcone było starożytnym mozaikom. Jak dotąd najstarsze odkryte mozaiki to mozaiki ścienne wykonane z palonej gliny, pochodzące z terenów dawnej Mezopotamii (obecnie Iran). Zostały wykonane z glinianych sztyftów, zabarwionych na czerwono, czarno, biało i ułożonych w dekoracyjne wzory geometryczne. Tego dnia nie zabrakło trudnych łacińskich terminów. Dzieci poznały nazwy „opus barbaricum” oraz „opus tessellatum”. Pierwszy termin dotyczy mozaik układanych z naturalnych nieobrabianych kamyków, drugi – mozaik wykonywanych ze specjalnie pociętych kwadratowych lub prostokątnych kostek.

Tym razem wyzwaniem artystycznym było wykonanie własnej mozaiki z kolorowych papierowych kwadracików.

W najbliższy wtorek, 19 lipca, o godzinie 12.00 zapraszamy na kolejne spotkanie Letniej Akademii Sztuki. Tym razem warsztaty będą poświęcone impresjonizmowi. Nie zabraknie wielu ciekawostek dotyczących tego nurtu oraz pasjonujących zadań plastycznych.
@m.


Brak komentarzy: