poniedziałek, 16 października 2017

Spotkanie z Małgosią Janicką, nastoletnią pisarką


10 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie z 13-letnią mieszkanką Bytomia – Małgorzatą Janicką, pisarką opowiadań dla dzieci i ilustratorką własnych tekstów.


Małgosia jest uczennicą Szkoły Podstawowej nr 51 z Oddziałami Integracyjnymi w Bytomiu oraz czytelniczką Placówki Filialnej nr 23 Miejskiej Biblioteki Publicznej. Od kilku lat pisze i tworzy ilustracje do swoich tekstów. Jest mistrzynią komponowania ciekawych, dowcipnych dialogów oraz dobrą obserwatorką. Kanwą jej opowiadań stają się często codzienne zdarzenia. W swoim dorobku ma już kilka tytułów. Oprócz tego, że dużo czyta i tworzy własne teksty, jest także zapaloną harcerką, początkującą gitarzystką oraz miłośniczką zajęć twórczo-artystycznych. Swoje debiutanckie opowiadanie „Zielona jaszczurka” napisała w wieku 7 lat. Od tamtej pory wena twórcza jej nie opuszcza i w każdej wolnej chwili wymyśla kolejne historie, które przenosi na papier.W spotkaniu wzięli udział uczniowie trzecich klas Szkoły Podstawowej nr 9 oraz Szkoły Podstawowej nr 46. Dzieci mogły porozmawiać z Małgosią oraz zapoznać się z wybranymi tekstami jej autorstwa. Wysłuchały opowiadań „Wakacyjna podróż biedronki” i „Samotna fala” oraz poznały perypetie lalki o imieniu Guziczka. Największą atrakcję dla dzieci stanowiła możliwość wykonania dużych rysunków ilustrujących teksty Małgosi. Z kolei nasza młoda autorka „na gorąco” i z wykorzystaniem podpowiedzi dzieci napisała dla nas opowiadania o tym, jak pewien bocian Marian (skądinąd znany z „Wakacyjnej podróży biedronki”) odwiedza bytomską bibliotekę, aby wypożyczyć kilka książek przed podróżą do Afryki. Na zakończenie spotkania chętni mieli możliwość zdobycia podpisu autorki na egzemplarzu gazetki bibliotecznej „Akapit” z zamieszczonym w nim opowiadaniem Małgosi.

Spotkanie wspólnie ze mną poprowadziła pani Karina Maczuga, która jest pracownikiem naszej Placówki Filialnej nr 23 i od lat zna Małgosię oraz śledzi i wspiera jej karierę literacką.

Dziękujemy Małgosi za spotkanie i życzymy wielu możliwości dalszego rozwijania swojego talentu.@m.

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Fajnie spotkać kogoś kto ciekawie spędza czas i nie jest z odległej kategorii wiekowej :)