czwartek, 5 sierpnia 2021

15 lecie Śląskich Dyskusyjnych Klubów Książki26 lipca br. w Bibliotece Śląskiej uczestniczyliśmy w Imieninach Anny - uroczystości zorganizowanej z okazji 15-lecia Śląskich Dyskusyjnych Klubów Książki.
Gośćmi honorowymi były pisarki: Anna Dziewit-Meller oraz Anna Cieplak. Spotkanie poprowadziła redaktor Radia Katowice Anna Sojka. W trakcie spotkania rozmawiano nie tylko o książkach obu autorek, ale także o tradycjach śląskich, stereotypach z tym związanych i pewnych zaszłościach, które pokutują od wieków, roli kobiety i obyczajach.

Nadmieniam, że w naszej bibliotece działają cztery dyskusyjne kluby książki, jeden dla dzieci Co i Jak, który w tym roku obchodzi swoje piętnastolecie oraz trzy kluby dla dorosłych: Mozaika (2011), Niedosyt (2010) i Trzynastka(2009).


Kilka słów o zaproszonych autorkach.

Anna Cieplak – jedna z najbardziej wyrazistych pisarek młodego pokolenia. Animatorka kultury, działaczka społeczna. Debiutowała książką Ma być czysto, za którą otrzymała Nagrodę Conrada i Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza, a także nominację do Nagrody Literackiej Gdynia. Autorka powieści Lata powyżej zera, nominowanej do Nagrody Nike 2018 i Paszportu „Polityki”. Wspólnie z Lidią Ostałowską napisała książkę dla dzieci Zaufanie. Za Lekki bagaż była nominowana do Nagrody Literackiej Unii Europejskiej. Bohaterami jej twórczości są ludzie żyjący an tzw prowincji, z dala od wielkich miast. Urodziła się w Dąbrowie Górniczej, mieszka w Mysłowicach.


Anna Dziewit-Meller – pisarka i dziennikarka, wcześniej także liderka kobiecego zespołu rockowego Andy.
W jej literackim dorobku znajdują się powieści Od jednego Lucypera, Góra Tajget, Disko, Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy, Damy, dziewuchy, dziewczyny. Podróże w spódnicy. Wraz z Agnieszką Drotkiewicz opublikowała dwa tomy wywiadów Głośniej! Rozmowy z pisarkami i Teoria trutnia i inne. Rozmowy z mężczyznami, a z Marcinem Mellerem zbiór reportaży Gaumardżos! Opowieści z Gruzji. Prowadzi autorski kanał internetowy bukbuk.pl., w którym poleca ciekawe książki.
W 2016 roku nominowana była za wywiad do Nagrody Grand Press.
Pochodzi ze Śląska, mieszka w Warszawie.


Dodam, że otrzymaliśmy od obydwu pisarek dedykacje dla naszych czytelników, które z przyjemnością tutaj prezentujemy.

Brak komentarzy: