poniedziałek, 2 kwietnia 2012

Zielona Planeta i Ja


W czwartek 22 marca 2012 r. w Placówce Filialnej Nr 4 w Bytomiu – Stroszku odbyło się spotkanie literacko – plastyczne z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi, którego tematem była Zielona Planeta i Ja.

W zajęciach wzięły udział osoby niepełnosprawne – podopieczni Bytomskiego Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej oraz dzieci z Przedszkola nr 15 w Bytomiu.


Celem spotkania było przybliżenie uczestnikom wiadomości dotyczących Dnia Ziemi, przyrody i ochrony środowiska naturalnego, a także integracja dzieci zdrowych z młodzieżą niepełnosprawną oraz uwrażliwienie uczestników na otaczający świat i rozbudzenie poczucia estetyki. Doskonałym pretekstem do tego był pierwszy (astronomiczny) dzień wiosny, który obchodzony był dzień wcześniej.

Omówiono temat przewodni, zaprezentowano literaturę popularnonaukową na temat przyrody i pór roku, zaś w trakcie wspólnej zabawy czytano wiersze i przysłowia na temat pierwszych oznak wiosny oraz rozwiązywano zagadki i rebusy dotyczące czterech pór roku.Ciekawym punktem naszego spotkania była prezentacja techniki makramy, w wykonaniu pani Urszuli - terapeutki Warsztatów Terapii Zajęciowej Bytomskiego Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej. Makrama to stara sztuka wiązania sznurków, bez użycia igieł, drutów lub szydełka, znana już w starożytności. Stosując ją można wyplatać wiele rzeczy, poczynając od kwietników, poprzez naszyjniki, makaty ścienne, kończąc na torebkach i plecakach. Do wyrobu przedmiotów za pomocą technik makramy można używać nici lnianych, konopnych, jedwabnych, sizalu i innych. Technika ta pomaga również rozwinąć zdolności manualne i wyrabia cierpliwość. Pani Urszula pokazała dzieciom jak robić kwiaty ze sznurka sizalowego, szyfonu i kolorowej bibułki.Nowo nabyte umiejętności uczestnicy mieli okazję wykorzystać w kolejnym punkcie programu, którym był konkurs plastyczny „Dbam o środowisko”. W czasie wspólnej zabawy wszyscy wykonywali kolorowe kwiaty z bibułki oraz kwiaty i motyle wykorzystując makramę. Efekty tego można obejrzeć na wystawie w holu biblioteki.

Po atmosferze jaka panowała podczas zajęć, można wnioskować, że spotkanie podobało się jego uczestnikom i że była to dla nich doskonała nauka przez zabawę.

m@w

Brak komentarzy: