czwartek, 20 kwietnia 2017

DKK – co to jest?


Dyskusyjne Kluby Książki zdobywają w Polsce coraz większą popularność. Nic dziwnego, bowiem wielu moli książkowych ma ochotę podzielić się swoimi wrażeniami po lekturze szczególnie emocjonującej książki. Co jednak zrobić, gdy w gronie najbliższych znajomych nie ma się innego zapalonego czytelnika, a nasze przemowy, wygłaszane z uczuciem, trafiają na mur obojętności? Jednym z rozwiązań jest dołączenie do Dyskusyjnego Klubu Książki, czyli grupy osób, która chętnie porozmawia z tobą o przeczytanym właśnie tytule.Trochę historii…

W Polsce Dyskusyjne Kluby Książki powstały z inicjatywy Instytutu Książki przy współpracy z Bibliotekami Wojewódzkimi, i działają zwykle przy bibliotece w danym mieście czy w danej wsi. Są one częścią większego projektu programu promocji czytelnictwa i wspierania sektora książki „Tu Czytamy!" podjętego przez Instytut Książki przy współpracy British Council, a powstały jako odpowiednik bardzo popularnych grup czytelniczych (reading groups) istniejących w Wielkiej Brytanii. Pierwsze oficjalnie działające w naszym kraju DKK datowane są na 2007 rok.


Tak to robimy w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bytomiu

W MBP Bytom działają cztery kluby: 3 dla osób dorosłych i 1 dla dzieci. Dla dzieci w wieku szkolnym przeznaczony jest DKK „Co i jak” (istniejący już od 2006 roku), którego spotkania odbywają się w Wypożyczalni Literatury dla Dzieci i Młodzieży, zaś czytelnicy dorośli mogą brać udział w spotkaniach klubów „Niedosyt” (placówka filialna nr 23), „Mozaika” (placówka filialna nr 4) oraz „Trzynastka” (budynek główny, p. 119).


DKK to nie tylko czytanie książek (choć to jest naszym głównym celem i zadaniem), ale także interesujące spotkania z sympatycznym gronie, nowe znajomości, możliwość poznania osobiście polskich pisarzy, szansa na sprawdzenie się w dyskusji i spojrzenie na książkę z zupełnie innej strony… To w końcu po prostu miły sposób na spędzenie wolnego czasu :)


W ramach działalności DKK odbywają się spotkania z pisarzami: w Bytomiu mieliśmy przyjemność gościć m.in. Agnieszkę Tomczyszyn, Annę Janko, Elwirę Watałę, Sławomira Kopra czy Agnieszkę Frączek.Po pierwsze – książki!

Przede wszystkim jednak… czytamy i dyskutujemy! Choć spotkania to czysta przyjemność, mamy kilka zasad, by miło nam się spędzało czas:
•    szanujemy opinie innych, im więcej różnych opinii tym lepiej,
•    nie oceniamy gustów czytelniczych klubowiczów,
•    nie wszystkie lektury nam się spodobają, ale mimo to spróbujmy je przeczytać,
•    przychodzimy na spotkanie nawet, jeśli nie udało się nam dokończyć lektury,
•    każdy członek klubu jest mile widziany, bez względu na to w jakim tempie czyta,
•    jesteśmy otwarci na nowych autorów i nowe książki,
•    przede wszystkim mamy się dobrze bawić!

Stawiamy na różnorodność

Co czytamy? Tak naprawdę moderatorzy DKK starają się, by lektury były urozmaicone, tytuły są więc różne: bierzemy na tapet zarówno literaturę beletrystyczną (powieści historyczne, obyczajowe, kryminały, horrory), jak i literaturę faktu (reportaże, pamiętniki, dzienniki). Przykładowe lektury DKK Trzynastka to: „Drach” Szczepana Twardocha, „Cynkowi chłopcy” Swietłany Aleksijewicz, „Domofon” Zygmunta Miłoszewskiego.Zapraszamy wszystkich, którzy lubią czytać i rozmawiać o wrażeniach z lektury. Spotkajmy się w miłym gronie w MBP Bytom :)

Więcej informacji o działalności bytomskich DKK znajduje się na głównej stronie biblioteki.

Brak komentarzy: